poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Alkohol

Wszyscy staramy się prowadzić zdrowy tryb życia, lub pomalutku małymi kroczkami próbujemy wdrążać go do codzienności. Choć każdy z nas musi przyznać ze mimo to zdaża nam się sięgać choćby okazyjnie po alkohol. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile pustych kalorii zawierają nasze ulubione trunki ;-)
Chciałabym skupić się w tym poście jedynie na najczesciej wybieranych przez nas alkoholach.

Ilości ukrytych kalorii 

Rum w 40 ml posiada ok 150 kcal
Whisky szkodska w 40 ml posiada ok 100 kcal
Wino białe słodkie w 120 ml ok 120 kcal
Wino czerwone słodkie ròwnież w 120 ml ok 150 kcal
Wino musujące w 100 ml ok 75 kcal
Wódka w 40 ml ok 110 kcal
Piwo jasne 500 ml zawiera ok 150 kcal
Piwo ciemne również w 500 ml ok 200 kcal
Anyżòwka w 40 ml poiada ok 136 kcal

Oczywiście  wszystko zależy od ilości wypitego trunku i ilości cukru w nim.

Czy w takim wypadku można z cala pewnością stwierdzić ze alkohol tuczy? 

Przeglądając fora, blogi, oraz oficjalne strony dietetyków nie znalazłam jedno znacznej odpowiedzi na to pytanie.
Alkohol to puste kalorie ponieważ nie zawiera żadnych substancji odżywczych, ale to czy ma wpływ na wzrost wagi jest zależne od wielu czynników.
Zacznę od tego ze alkohol etylowy jest trucizna dla naszego organizmu a naj bardziej toksyczny związek jaki powstaje podczas jego rozkładu jest aldehyd octowy. To wlasnie ta substancja jest odpowiedzialna za uczucie nudności, ból glowy czy wymioty a w konsekwencji"kaca".

Skoro nasz organizm podczas spożywania alkoholu zajmuje sie eliminowaniem i wydalaniem trucizny, zatrzymuje  proces spalania tłuszczu spychając go na drugi plan.
Spożywanie alkoholu nie ma większego wpływu na przyrost wagi a jedzenie jakie towarzyszy temu procesowi w innym przypadku każdy alkoholik byl by otyla osoba ;) podczas spożywania alkoholu w dużych ilościach bez jedzenia (ze tak juz sie przyczepie ludzi uzależnionych) alkohol moze miec działanie odwrotne bo " odchudzające" a raczej wyniszczające organizm.

Dlatego tez z cala pewnoscia mozna stwierdzić iz spożywanie alkoholu dziala dwojako i jest zależne od okoliczności jego picia.
Pati 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz